Ciekawostki o wikingach

Rzeczy niekiedy mało znane, a ciekawe.

Etymologia słowa wiking: Słowo to początkowo łączono z staronordyjskiego vik (zatoka) lub starogermańskiego vik (osada portowa). Później zauważono jednak, że słowo to pojawiło się jeszcze w VIII wieku (przed okresem napaści wikingów na wybrzeża Anglii, Irlandii i Francji) w postaci staroangielskiego "wicingsceada" i starofrancuskiego "witsing". Od tamtej pory zaczęto łączyć nazwę wiking z tym właśnie obszarem językowym, wskazując na staroangielski "wic" oznaczający obóz handlowy. Pierwszy raz tego określenia użyto na długo przed epoką wikingów, wobec saksońskich (saskich) osadników.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikingowie
 

Kroniki mówią, że Floki Vilgerdarson dotarł na Islandię dzięki krukom. Zabrał trzy na pokład i wypuszczał kiedy sądził, że jest niedaleko lądu. Zwykle kruki osiadały na masztach statku lecz pewnego dnia jeden z nich wyrwał się do lotu a Floki popłynął za nim docierając właśnie do Islandii.
http://www.viking.no/e/info-sheets/iceland/iceland.htm


Winlandia (prawdopodobnie Kraj Łąk) to nazwa nadana odkrytej w roku 1000 przez Wikinga Bjarniego Herjólfssona, zaś zasiedlonej przez Leifa Erikssona części Ameryki Północnej. Odkryty wówczas fragment lądu jest dziś różnie identyfikowany; przypuszczalnie była to Nowa Fundlandia lub Ziemia Baffina.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Vinland


Język islandzki jest na tyle podobny do staronorweskiego, że ludzie w Islandii są wstanie zrozumieć pisma pisane ponad 800 lat temu, kiedy to spisywano sagi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Icelandic_language


Znane jest tylko jedno (przynajmniej do czasu pisania tego tekstu) znalezisko hełmu z epoki wikingów znaleziony w Gjermundbu w Norwegii i datowany na X wiek.
http://en.wikipedia.org/wiki/Viking_Age_arms_and_armour


Szczególnie czczonym bogiem na Islandii był Ull bóg... narciarstwa i łucznictwa.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ull